Maren Nielsdatter, 15651656 (aged 91 years)

Name
Maren /Nielsdatter/
Given names
Maren
Surname
Nielsdatter
Birth
Birth of a brother
Marriage
before 1585 (aged 20 years)
Note: Morten Jacobsen giftede sig til halvdelen af Waddegaard, der var på 16 tdr. hartkorn. Han købte senere Hagelskjær og flyttede dertil.
Birth of a brother
Death of a father
Birth of a son
Birth of a son
Birth of a son
Birth of a son
Residence
Birth of a son
Birth of a daughter
Death of a mother
Note
Note: Morten Jacobsen Barfod blev ikke boende i Vaaddegaard, men flyttede til Hagelskjær i Ikast sogn, hvor han formodentlig døde 1618.
Marriage of a son
Marriage
about 1618 (aged 53 years)
Death of a husband
Note: Morten Jacobsen blev ikke boende i Vaadegaard. Han flyttede til Hagelskjær i Ikast, som han havde købt, og hvor han vist døde 1618.
Residence
Death of a son
Death of a son
after April 10, 1619 (aged 54 years)
Death of a daughter
after April 10, 1619 (aged 54 years)
Residence
Death of a brother
Residence
Misc
1624 (aged 59 years)
Note: Jens Nielsens tredie ægteskab blev ikke lykkeligt. Hans hustru, altså Jacob Barfods moder, Maren Nielsdatter, var ham utro. Som før nævnt bosatte de sig straks efter brylluppet i Nørum. Men forholdet mellem dem brød snart sammen, og Maren Nielsdatter flyttede i en kortere periode til Hammerum. Nogle dage forinden havde hun ved hjælp af tre af sine stedsønner Las, Frands og Josva, fået en del indbo bragt over til Peder Clemensens hustru , Birgitte Nielsdatter i Hesselbjerg, som havde lovet at opbevare de forskellige ting for hende. Det drejede sig om følgende sager: 1 sølvstob, nogle sølvskeer og tinsager og en forgyldt linde og enkelte andre ting; men sølvstoben blev hende dog pantsat. Senere opstod der en alvorlig strid om, hvilke ting Birgitte Nielsdatter i det hele taget havde fået til forvaring; thi da Maren Nielsdattter ønskede at få sit indbo tilbage, hævdede Birgitte, at alt, hvad hun havde fået overdraget, var blevet hende pantsat, ligesom hun påstod, at der ikke var blevet hende overdraget nær så mange ting, som Maren Nielsdatter og hendes hjælpere siden havde opgivet.

Jens Nielsens tredie ægteskab blev ikke lykkeligt. Hans hustru, altså Jacob Barfods moder, Maren Nielsdatter, var ham utro. Som før nævnt bosatte de sig straks efter brylluppet i Nørum. Men forholdet mellem dem brød snart sammen, og Maren Nielsdatter flyttede i en kortere periode til Hammerum. Nogle dage forinden havde hun ved hjælp af tre af sine stedsønner Las, Frands og Josva, fået en del indbo bragt over til Peder Clemensens hustru , Birgitte Nielsdatter i Hesselbjerg, som havde lovet at opbevare de forskellige ting for hende. Det drejede sig om følgende sager: 1 sølvstob, nogle sølvskeer og tinsager og en forgyldt linde og enkelte andre ting; men sølvstoben blev hende dog pantsat. Senere opstod der en alvorlig strid om, hvilke ting Birgitte Nielsdatter i det hele taget havde fået til forvaring; thi da Maren Nielsdattter ønskede at få sit indbo tilbage, hævdede Birgitte, at alt, hvad hun havde fået overdraget, var blevet hende pantsat, ligesom hun påstod, at der ikke var blevet hende overdraget nær så mange ting, som Maren Nielsdatter og hendes hjælpere siden havde opgivet.
Maren Nielsdatter fortrød straks, at hun havde afleveret så meget af sit indbo, og da hun inden længe vendte tilbage til manden, havde hun brug for sine ting. Derfor sendte hun en af sine sønner, Niels Mortensen i Hagelskjær, til Hesselbjerg for at kræve sagerne tilbage. Hertil svarede Birgitte Nielsdatter køligt og afmålt: Hvis din moder, Maren Nielsdatter, selv vil komme til mig derom, skal hun gerne bekomme, hvad jeg har ef hendes.
Til brug i en retssag, som det trak op til, bad Jens Nielsen Michel Jensen i Hammerum, Niels Svenningsen og Jens Mortensen i Nørum, om de ikke ville forhøre hos hans hustru, hvilke ting hun havde overdraget til Peder Clemensens hustru i Hesselbjerg. Da meddelte hun dem, at hun havde overgivet til Birgitte Nielsdatter: "Tinfade, tintallerkener, lysestager, et bækken og et par små lagener, hvilke sidste hun bekender, hun havde fået igen. Dog beklagede hun, at der var taget noget af samme lagen på den ene ende, siden de var hende afkrævet, men hun navngav ikke, hvor meget af hver slags boskab, der var hos Birgitte Nielsdatter. Det var de oplysninger, de tre mænd fik af Maren Nielsdatter.
Da Jens Nielsen helst ville undgå en retssag, prøvede han på at fåm et forlig i stand mellem de to kvinder, hvorfor han samlede de stridende parter i sit hjem i Nørum. Til stede var Jens Jacobsen i Højris, Jens Mortensen i Nørum, Frands Jensen i Bjødstrup, Jens Nielsen og hans hustru i Nørum og endelig modparten Birgitte Nielsdatter og hendes mand fra Hesselbjerg.
Birgitte Nielsdatter påstod straks, at alt, hvad hun havde fået overdraget af Maren Nielsdatter, var 1 sølvstob (kande), 3 tinfade, 4 tintallerkener og 1 lysestage, og det var blevet hende pantsat; men da de øvrige tilstedeværende hævdede, at Birgitte desuden også havde fået overleverert 2 sølvskeer, 1 bækken og en stor forgyldt Linde, og at kun sølvstoben var blevet hende pantsat, kunde der naturligvis ikke blive tale om forlig.
Derefter blev der vist fra begge sider anlagt sag.
Da dommen over Maren Nielsdatter skulle falde ved landstinget, var Birgitte Nielsdatter selv til stede, og hun svor med højeste helgens ed, at hun ikke havde haft eller fået noget af forskrevne gods af Maren Nielsdatter uden en sølvstob, som var blevet hende tilpantet. Dette var jo helt i strid med, hvad hun før havde udtalt for sine modstandere. Men takket været eden blev hun frifundet, medens hendes modparti var ilde stedt, da de alle var indbyrdes slægtninge og derfor var vildige vidner i sagen, og retten kunne således ikke tage hensyn til dem.
Sandsynligvis har Jens Nielsen derefter indstævnet Birgitte Nielsdatter for om muligt at få frifindelsesdommen, som måske var baserert på mened, omstødt.

Death of a son
Death of a son
Death of a husband
Death of a brother
Marriage of a son
Note: Ifølge "Slægtsbog for efterkommere efter Henrik Hansen Sørensen født 1827, husmand og træskomand i Bakbjerg, Them sogn" skulle hun være mor til Jacob Mortensen Barfods børn, men alle andre kilder siger hun er hustru nr. 2, og det er den første, der er mor til børnene.
Death of a son
Burial of a son
Note: I en præsteindberetning fra Gjellerup 1767, oplyses at der under kirkegulvet i Gjellerup kirke er begravet 2 herredsfogeder, nemlig Peder Jensen og hans

I en præsteindberetning fra Gjellerup 1767, oplyses at der under kirkegulvet i Gjellerup kirke er begravet 2 herredsfogeder, nemlig Peder Jensen og hans
svigerfar Jacob Mortensen Barfod.

Death
Note: Sted usikkert
Family with parents
father
15401585
Birth: about 1540
Death: about 1585Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
mother
15451606
Birth: before 1545
Death: after June 19, 1606Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Marriage Marriagebefore 1565
1 year
herself
15651656
Birth: about 1565Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: 1656Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
6 years
younger brother
15701620
Birth: before 1570Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1620Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
16 years
younger brother
15851632
Birth: before 1585Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1632Remmegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Family with Morten Jacobsen Barfod
husband
15501618
Birth: about 1550
Death: about 1618Hagelskær, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
herself
15651656
Birth: about 1565Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: 1656Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Marriage Marriagebefore 1585
1 year
son
15851656
Birth: about 1585Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: May 3, 1656Bjødstrup, Gellerup, Hammerum, Ringkøbing
8 years
son
15921624
Birth: about 1592Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1624Hagelskær, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
3 years
son
15941619
Birth: about 1594Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: after January 12, 1619Hagelskær, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
3 years
son
15961624
Birth: about 1596Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1624Nørum, Gjellerup, Hammerum, Ringkøbing
5 years
son
16001619
Birth: after 1600Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: after April 10, 1619
1 year
daughter
16001619
Birth: after 1600Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: after April 10, 1619
Family with Jens Nielsen
husband
15451626
Birth: about 1545Birk, Gjellerup, Hammerum, Ringkøbing
Death: about 1626Nørum, Gjellerup, Hammerum, Ringkøbing
herself
15651656
Birth: about 1565Våddegård, Ikast, Hammerum, Ringkøbing
Death: 1656Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Marriage Marriageabout 1618
Jens Nielsen + Anna Jensdatter
husband
15451626
Birth: about 1545Birk, Gjellerup, Hammerum, Ringkøbing
Death: about 1626Nørum, Gjellerup, Hammerum, Ringkøbing
husband’s wife
15601618
Birth: about 1560Langelund, Gellerup, Hammerum, Ringkøbing
Death: before 1618Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Marriage Marriagebefore 1580
1 year
stepson
15801600
Birth: about 1580Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1600Bjødstrup, Gellerup, Hammerum, Ringkøbing
3 years
stepson
15821623
Birth: about 1582Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1623
3 years
stepson
15841584
Birth: about 1584Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1584
3 years
stepson
15861624
Birth: about 1586Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1624Bjødstrup, Gellerup, Hammerum, Ringkøbing
3 years
stepdaughter
15881620
Birth: about 1588Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Death: after 1620Nørre Søbye, Rind, Hammerum, Ringkøbing
Jens Nielsen + Margrethe
husband
15451626
Birth: about 1545Birk, Gjellerup, Hammerum, Ringkøbing
Death: about 1626Nørum, Gjellerup, Hammerum, Ringkøbing
husband’s wife
15501580
Birth: about 1550
Death: before 1580Hollingholt, Sunds, Hammerum, Ringkøbing
Marriage Marriageabout 1570
Birth
Marriage
Residence
Note
Marriage
Residence
Misc
Name
Death
Marriage

Morten Jacobsen giftede sig til halvdelen af Waddegaard, der var på 16 tdr. hartkorn. Han købte senere Hagelskjær og flyttede dertil.

Note

Morten Jacobsen Barfod blev ikke boende i Vaaddegaard, men flyttede til Hagelskjær i Ikast sogn, hvor han formodentlig døde 1618.

Misc

Jens Nielsens tredie ægteskab blev ikke lykkeligt. Hans hustru, altså Jacob Barfods moder, Maren Nielsdatter, var ham utro. Som før nævnt bosatte de sig straks efter brylluppet i Nørum. Men forholdet mellem dem brød snart sammen, og Maren Nielsdatter flyttede i en kortere periode til Hammerum. Nogle dage forinden havde hun ved hjælp af tre af sine stedsønner Las, Frands og Josva, fået en del indbo bragt over til Peder Clemensens hustru , Birgitte Nielsdatter i Hesselbjerg, som havde lovet at opbevare de forskellige ting for hende. Det drejede sig om følgende sager: 1 sølvstob, nogle sølvskeer og tinsager og en forgyldt linde og enkelte andre ting; men sølvstoben blev hende dog pantsat. Senere opstod der en alvorlig strid om, hvilke ting Birgitte Nielsdatter i det hele taget havde fået til forvaring; thi da Maren Nielsdattter ønskede at få sit indbo tilbage, hævdede Birgitte, at alt, hvad hun havde fået overdraget, var blevet hende pantsat, ligesom hun påstod, at der ikke var blevet hende overdraget nær så mange ting, som Maren Nielsdatter og hendes hjælpere siden havde opgivet.
Maren Nielsdatter fortrød straks, at hun havde afleveret så meget af sit indbo, og da hun inden længe vendte tilbage til manden, havde hun brug for sine ting. Derfor sendte hun en af sine sønner, Niels Mortensen i Hagelskjær, til Hesselbjerg for at kræve sagerne tilbage. Hertil svarede Birgitte Nielsdatter køligt og afmålt: Hvis din moder, Maren Nielsdatter, selv vil komme til mig derom, skal hun gerne bekomme, hvad jeg har ef hendes.
Til brug i en retssag, som det trak op til, bad Jens Nielsen Michel Jensen i Hammerum, Niels Svenningsen og Jens Mortensen i Nørum, om de ikke ville forhøre hos hans hustru, hvilke ting hun havde overdraget til Peder Clemensens hustru i Hesselbjerg. Da meddelte hun dem, at hun havde overgivet til Birgitte Nielsdatter: "Tinfade, tintallerkener, lysestager, et bækken og et par små lagener, hvilke sidste hun bekender, hun havde fået igen. Dog beklagede hun, at der var taget noget af samme lagen på den ene ende, siden de var hende afkrævet, men hun navngav ikke, hvor meget af hver slags boskab, der var hos Birgitte Nielsdatter. Det var de oplysninger, de tre mænd fik af Maren Nielsdatter.
Da Jens Nielsen helst ville undgå en retssag, prøvede han på at fåm et forlig i stand mellem de to kvinder, hvorfor han samlede de stridende parter i sit hjem i Nørum. Til stede var Jens Jacobsen i Højris, Jens Mortensen i Nørum, Frands Jensen i Bjødstrup, Jens Nielsen og hans hustru i Nørum og endelig modparten Birgitte Nielsdatter og hendes mand fra Hesselbjerg.
Birgitte Nielsdatter påstod straks, at alt, hvad hun havde fået overdraget af Maren Nielsdatter, var 1 sølvstob (kande), 3 tinfade, 4 tintallerkener og 1 lysestage, og det var blevet hende pantsat; men da de øvrige tilstedeværende hævdede, at Birgitte desuden også havde fået overleverert 2 sølvskeer, 1 bækken og en stor forgyldt Linde, og at kun sølvstoben var blevet hende pantsat, kunde der naturligvis ikke blive tale om forlig.
Derefter blev der vist fra begge sider anlagt sag.
Da dommen over Maren Nielsdatter skulle falde ved landstinget, var Birgitte Nielsdatter selv til stede, og hun svor med højeste helgens ed, at hun ikke havde haft eller fået noget af forskrevne gods af Maren Nielsdatter uden en sølvstob, som var blevet hende tilpantet. Dette var jo helt i strid med, hvad hun før havde udtalt for sine modstandere. Men takket været eden blev hun frifundet, medens hendes modparti var ilde stedt, da de alle var indbyrdes slægtninge og derfor var vildige vidner i sagen, og retten kunne således ikke tage hensyn til dem.
Sandsynligvis har Jens Nielsen derefter indstævnet Birgitte Nielsdatter for om muligt at få frifindelsesdommen, som måske var baserert på mened, omstødt.

Death

Sted usikkert