Peder Thomsen Galskyt, 16051678 (73 år)

Navn
Peder Thomsen /Galskyt/
Fornavne
Peder Thomsen
Efternavn
Galskyt
Navn
Peder /Galskøt/
Fornavne
Peder
Efternavn
Galskøt
Født
Morfars død
Søsters fødsel
Søsters fødsel
Halvbrors dødsfald
Fars død
Forældres ægteskab
Mormors død
Note: Else Andersdatter Kjærulf af Ø. Halne (se Side 18), der endnu levede 1620, da hendes Søn Anders fik Stedsmaal paa Holtet, som »hans Moder Elsebe Andersdatter iboede og for ham oplod, og hun skal være hos ham i Gaarden sin Livstid«1.

Else Andersdatter Kjærulf af Ø. Halne (se Side 18), der endnu levede 1620, da hendes Søn Anders fik Stedsmaal paa Holtet, som »hans Moder Elsebe Andersdatter iboede og for ham oplod, og hun skal være hos ham i Gaarden sin Livstid«1.
Hun nævnes som død 13-11-1626

Misc
5. februar 1627 (22 år)
Note: 1627-02-05094bAndersen NielsAalborgGalskøt Peder i præstegaardenHammergæld 47 dl
Halvsøsters dødsfald
Note: O. 1600: Christen Pedersen, død før 1640, gift 1. g. m. Maren Thomasdatter Galskjøt, f o. 1630, datter af provst Thomas Christoffersen Galskjøt i Horsens-Hammer og 1. hustru Margrethe Jacobsdatter,
Misc
1632 (27 år)
Note: Peder Thomsen Galskyt kan næppe være født meget senere end 1605 og han døde paa Kornumgaard i V. Brønderslev Sogn o. 24. Septbr. 1678.2) Han var indtil o. 1Ö32 Skriver og Ridefoged over Hagenskov Slot, hvilken Stilling vel gav ham Anledning til at erhverve en Del Indsigt i juridiske Forhold, der bevirkede, at han blev en af sin Egns Forgrundsfigurer. Han kjøbte 1632 af sin Morbroder Anders Kjærulf i Holtet i Aistrup Sogn o. Halv¬ delen af Kornumgaard i V. Brønderslev Sogn, og i de efter¬ følgende Aar lykkedes det ham ogsaa at komme i Besiddelse af Resten af Gaarden, der tilhørte forskjellige Ejere, saa han ved sin Død var Eneejer af denne anselige Bondegaard, der stod for Hk. 24 Tønder, og hvortil der desuden hørte en Del Gods.3) I Aarene 1649—52 var han Fuldmægtig hos Regnskabsprovsten over Vendelbo Provsti, og fra 1653 af var han i en lang Aarrække Værge for V. Brønderslev Kirke, der i hans Tid blev restavreret og forsynet med et senere nedbrudt Taarn.

Peder Thomsen Galskyt kan næppe være født meget senere end 1605 og han døde paa Kornumgaard i V. Brønderslev Sogn o. 24. Septbr. 1678.2) Han var indtil o. 1Ö32 Skriver og Ridefoged over Hagenskov Slot, hvilken Stilling vel gav ham Anledning til at erhverve en Del Indsigt i juridiske Forhold, der bevirkede, at han blev en af sin Egns Forgrundsfigurer. Han kjøbte 1632 af sin Morbroder Anders Kjærulf i Holtet i Aistrup Sogn o. Halv¬ delen af Kornumgaard i V. Brønderslev Sogn, og i de efter¬ følgende Aar lykkedes det ham ogsaa at komme i Besiddelse af Resten af Gaarden, der tilhørte forskjellige Ejere, saa han ved sin Død var Eneejer af denne anselige Bondegaard, der stod for Hk. 24 Tønder, og hvortil der desuden hørte en Del Gods.3) I Aarene 1649—52 var han Fuldmægtig hos Regnskabsprovsten over Vendelbo Provsti, og fra 1653 af var han i en lang Aarrække Værge for V. Brønderslev Kirke, der i hans Tid blev restavreret og forsynet med et senere nedbrudt Taarn.
Han synes at have været en velstaaende Mand, det ses saa- ledes, at han 1640 paatog sig at bygge et Tinghus i Jerslev Herred, og at han vedblev at gjøre Udlæg for Kirken, længe efter at han var gaaet af som Værge. 1648 laante han Mogens Kaas til Nibstrup 75 Rdlr. mod Pant, og 1663 fik han Indførsel hos Jørgen Kruse til Hjermeslevgaard for 2000 Rdlr., som han
havde laant ham mod Pant i Jordegods.
Antagelig ligger han begravet i V. Brønderslev Kirke, thi i Kirkens Regnskabsbog føres der 1679 til Indtægt 20 Rdlr. for et Begravelsessted, som hans Enke havde kjøbt af Kirken. Peder Galskyt ægtede o. 1639 Kirsten Pedersdatter Kjærulf, f. i Kjøbenhavn 13. Novbr. 1619, død paa Kornumgaard 30. Novbr. 1688, begr. 7. Decbr. 1688.1) Hun var Datter af Professor ved Kjøbenhavns Universitet, senere Sognepræst i Sæby og Hallenslev, Peder Bertelsen Kjærulf i dennes 1. Ægteskab med Gjedske Helmiksdatter (Datter af Borgmester Helmik Ottesen i Malmø og Kirsten Rasmusdatter Lollik)2).
Efter sin Mands Død synes Kirsten Pedersdatter at have ladet opføre et Gravkapel paa nordre Side af V. Brønderslev Kirke, og herind er hendes Mands Kiste maaske ogsaa bleven flyttet, thi efter Skjødet skulde der være Plads til 4 store Kister; i hvert Fald henstod Kirsten Pedersdatters Kiste her tilligemed flere, indtil Kapellet blev nedbrudt ved Midten af det 19. Aar- hundrede. Peder Thomsen Galskyt og Kirsten Pedersdatter Kjærulf skal i alt have haft 18 Børn, hvoraf en Del maa være døde som unge. De mig bekjendte Børn ere følgende:

Misc
Note: 4/9 1632 Peder Tomasen Galskøt, forrige skriver og ridefoged over Hagenskov slot. Jens Nielsen, forrige foged på Østergård, på hr Søren Tomasen Galskøt, sognepræst til Jerslev med sit anneks, hans vegne gav Peder Tomasen Galskøt afkald for al hvis arv, han på hr Søren Galskøts vegne har annammet efter deres salig far, mester Tomas Christoffersen Galskøt, som boede og døde i Hammer præstegård.
Ægteskab
Brors dødsfald
Note: Søren Themsen Galskjøt var en Søn af Præsten i Hammer og en Broder til Peder Thomsen Galskjøt til Kornumgaard, hvorfra Slægten, der oprindelig var af Adel, skal være udgaaet. Han var gift med Formandens Enke og døde vistnok 1639; tir da holdtes Skifte efter ham
Misc
11. juni 1640 (35 år)
Note: 1639 fik Peder Galskyt ligeledes Skjøde af Niels Baggesen paa et Hus i Brønderslev,3) og 1640 n/6 fik han Skjøde af Hans Pedersen i Attrup paa den Del af Kornumgaard, som tilhørte Hans Pedersens Hustru, Dorte Munk.4) Samme Dag fremkom Morten (Nielsen) Kjærulf i Ravnstrup paa Gjertrud Munks Vegne i Attrup og med hendes Moders og Frændes velb. Jørgen Pors’s (til Kastrup) Raad og Samtykke saa og efter hendes fri Vilje og med kongelig Tilladelse under Dato Gliickstad 4. Pebr. 1640 solgte og skjødede til Peder Galskyt hendes Part i Kornumgaard og Afayggcre.5)

1639 fik Peder Galskyt ligeledes Skjøde af Niels Baggesen paa et Hus i Brønderslev,3) og 1640 n/6 fik han Skjøde af Hans Pedersen i Attrup paa den Del af Kornumgaard, som tilhørte Hans Pedersens Hustru, Dorte Munk.4) Samme Dag fremkom Morten (Nielsen) Kjærulf i Ravnstrup paa Gjertrud Munks Vegne i Attrup og med hendes Moders og Frændes velb. Jørgen Pors’s (til Kastrup) Raad og Samtykke saa og efter hendes fri Vilje og med kongelig Tilladelse under Dato Gliickstad 4. Pebr. 1640 solgte og skjødede til Peder Galskyt hendes Part i Kornumgaard og Afayggcre.5)
Paa denne Vis var Peder Galskyt efter Haanden bleven Ejer af 20 Tdr 2 Sk. i3A Fk. Hartkorn, og Peder Munk havde altsaa kun knap 4 Tdr. Hk. af Gaarden.0)
1640 førte de Proces om den Fæsteafgift, Peder Galskyt skulde give Peder Munk af hans Part, og denne Proces fortsattes de følgende 2 Aar, baade ved Herreds- tinget og ved Landstinget.7) Efter en fornyet Strid med Peder Munk 1654 (se senere) fik Peder Galskyt endelig 2. Oktb. 1656 Skjøde af ham paa denne Del af Gaar- den, og omsider naaede Peder Galskyt saaledes sin Hensigt, at blive Eneejer af Kornumgaard, og han besad den derefter til sin Død.

Misc
Note: Per Munk stredes med sognefolk, med folk i Aalborg og andet sted. F.eks. var han 1639 og 1642 i karambolage med sin gode ven, købmand Jens Bang i Aalborg, der var lige saa stridbar, og hos hvem han handlede, og til hvem han solgte sine fedestude; men Per klarede sig med glans.

Per Munk stredes med sognefolk, med folk i Aalborg og andet sted. F.eks. var han 1639 og 1642 i karambolage med sin gode ven, købmand Jens Bang i Aalborg, der var lige saa stridbar, og hos hvem han handlede, og til hvem han solgte sine fedestude; men Per klarede sig med glans.

Hans største tingtrætter var den aarlange fejde med Peder Galskjøt paa Kornumgaard, som de var fælles om, samt den endnu længere krig mod Klitgaards fæstere om fædrift og høslæt, en krig han havde arvet fra sin fader.

Om det krigstog, han den 23.juli 1640 med 31 mænd i 11 vogne foretog til Kornumgaard, fortælles i Historisk Samfunds aarbog 1953, og samme sted berettes om den morsomme vaabenstilstand, som han 5.juni 1659 afsluttede paa herredstinget med Simon Holsten paa Klitgaard. Da han blev gammel, solgte han sit selvejergods, afgik som ridefoged og fæster paa Gjettrup og købte Karl Munks gaard i Ulstedlund, hvor han levede 6-7 aar, idet han af og til forfriskede sig med en lille retssag. Han var gift med Karen Jensdatter, datter af Jens Jacobsen.

Søns fødsel
Søns fødsel
Søns fødsel
Mors død
Søns fødsel
Søns fødsel
Datters fødsel
Datters fødsel
Misc
1649 (44 år)
Note: Han var formodentlig fedt omkring 1605, og da han slog sig ned her paa Egnen, underskrev han sig som >forrige Skriver og Ridefoged over Hagenskov Slot«,2) hvilket giver os et Vink om, hvorledes han havde erhvervet sig den Indsigt i juridiske Forhold, som senere kom ham tilgode og bevirkede, at han blev en af sin Egns og sin Stands Forgrundsfigurer. I Aarenc 1649— 52 var han Fuldmægtig hos Regnskabsprovsten over Vendelbo Provsti, og fra 1653 af var han i en lang Aarrække Værge for V. Brønderslev Kirke, der maaske har ham at takke for, at den 1653 fik et nyt Taarn forsynet med Spir, hvorpaa der var anbragt cn stor Fløj al forgyldt Kobber »udi en Engels Gestalt och Wælding«*)

Han var formodentlig fedt omkring 1605, og da han slog sig ned her paa Egnen, underskrev han sig som >forrige Skriver og Ridefoged over Hagenskov Slot«,2) hvilket giver os et Vink om, hvorledes han havde erhvervet sig den Indsigt i juridiske Forhold, som senere kom ham tilgode og bevirkede, at han blev en af sin Egns og sin Stands Forgrundsfigurer. I Aarenc 1649— 52 var han Fuldmægtig hos Regnskabsprovsten over Vendelbo Provsti, og fra 1653 af var han i en lang Aarrække Værge for V. Brønderslev Kirke, der maaske har ham at takke for, at den 1653 fik et nyt Taarn forsynet med Spir, hvorpaa der var anbragt cn stor Fløj al forgyldt Kobber »udi en Engels Gestalt och Wælding«*)
Det er foran omtalt, at Peder Galskyt 1640 paatog sig at bygge et nyt Tinghus i Jerslev Herred, og ligeledes ses det, at han efter at være afgaaet som Kirkeværge vedblivende gjorde Udlæg for Kirken, samt at han 1667 gav den to store Voxlys for sin Sons Begravelse; han har vel derfor været cn ret bemidlet Mand, hvilken Antagelse yderligere bestyrkes saavel af den Omstændighed, at han kunde indlade sig paa Kjøbet af Kornum- gaard, som ogsaa af, at han f. Ex. 1648 laante Mogens Kaas til Nibstrup 75 Rigsdaler, hvorfor han fik et Bol i Svennum i Jerslev Herred i Pant.l 2) 15. Oktober 1663 fik han ved Jerslev Herredsting som Fuldmægtig for Højesteretsassessor Villum Lange Dom over Jørgen Kruse til Hjermeslevgaard angaaende Tilbagebetaling af nogle Penge, som Jørgen Kruse havde laant af Asmild Kloster Kirke; naar Jørgen Kruse 3 Dage senere af hændende sin Panteret i ‘/s Kornumgaard til Peder Galskyt, ligger det nær at antage, at denne forarmede Herremand ogsaa tyede til Selvejerbonden paa Kornumgaard, naar det kneb; ja 1663 fik Peder Galskyt endog ved Laurids Lunov til Overklit og Rikard Munk til Hassinggaard Indførsel hos Jørgen Kruse for 2000 Daler, som han havde laant mod Pant i Jordegods.3) Peder Galskyt døde o. 24. Scptbr. 16784) og blev begravet i V. Brønderslev Kirke, hvilket fremgaar af Kirkens Regnskabsbog, hvor der for Aaret 1679 noteres: »Nok føres fil Indtægt for et Begravelses- sted, som Kirsten Pedersdatter af høje Øvrighed er tillladt, som Skjødet dcrpaa udgiven vidtløftigcn forklarer, Penge 20 Rdlr.« Hans Hustru, som han ægtede o. 1659, var Kirsten Pedersdatter Kjærulf, født i Kjøbenhavn 13. Novbr. 1619, død paa Kornumgaard 30. Novbr. 168S,1) begr 7. Decbr. 1688, Datter af Professor ved Universitetet, senere Sognepræst i Sæby-Hallenslcv Peder Bertelsen Kjærulf og Gjedske Helmiksdatter.1 2)

Datters fødsel
Datters fødsel
Datters fødsel
Datters fødsel
Halvbrors dødsfald
Søsters dødsfald
Søsters dødsfald
Datters ægteskab
Søns dødsfald
Datters ægteskab
Note: Anne Pedersdatter Galskyl, i. o. 1644, begr. V. Brønderslev 14. Maj 1719. Var første Gang gift med Mikkel Madsen Ven¬ delbo, der 20. Novbr. 1665 blev Byfoged i Hjøring og 9. Okt. 1668 Borgmester samme Sted, hvor han døde 5. Januar 1683. Han skal først have været gift med en Datter af den velhavende Broforpagter Bertel Koch i Nørre Sundby2), og maaske var han Søn af Mads Pedersen i Aistrup Sogn (Kjær H.), hvis Brødre Peder "Vendelbo og Morten Pedersen døde før 1640 henholdsvis i Helsingborg og paa Gulland
Søns dødsfald
Datters ægteskab
Datters ægteskab
Fars begravelse
Note: Han døde 25. Maj 1624 og blev begravet under Koret i Hammer Kirke, hvor der findes en Gravsten over ham og begge hans Hustruer. Paa Stenen staar følgende latinske Inskription:

Han døde 25. Maj 1624 og blev begravet under Koret i Hammer Kirke, hvor der findes en Gravsten over ham og begge hans Hustruer. Paa Stenen staar følgende latinske Inskription:

MAGISTER • THOMAS . CHR!STOPHORI . GALSKYT • PASTOR
. ECCLESIÆ . HAMMERENSIS. AC. PRÆPOSITUS. PRÆFECTURÆ
. PALUDANÆ . IN . VERA . AGNITIONE . ET . FIDUC!
A . FIL!I . DEl . OHDORMIVIT . ANNO . 1624 . DIE . 25.
~!AJI .
CORPUS . AUTEM . ElliS . SUE . HOC . SAXO . CONDITUR
• RESURRECTIONDI . CUM . PilS . O~INIBUS. GLOH!OSA~!
• EXPECTANS .
CONJUNX . EICS . ~IARGARETA .. TACOBI • F[ILIA] • RIPIS
. NATA . PASTORUM . IN . FELICI . QUUM . ~IARGARETA.
CONJUGIO . VIXISSET . Al\ NOS . 13. ~IENSES . 4. ET . DIES.
16 . AD . COELESTE . BEATARU~I . ANniARUM . CONTUBER:-
HUM . IN . INVOCATIONE. DEI . E~IIGHAVIT . ANNO . 1599.
DIE . :'1/0VE~IBHIS . 8 .
ALTERA . EIUS . UXOR . ANNA . SEVERIN! . F[ILIA) .
OHIIT. ANNO • 16 . . . . . . DIE .. . . • .

Magister Thomas Christoffersen Galskyt, Sognepræst i Hammer og Provst for Kjær Herred, hensov i sand Erkendelse af og Tro paa Guds Søn den 25. Maj, Aar 1624. Hans Legeme dækkes af denne Sten og forventer med alle fromme en ærefuld Opstandelse.
Hans Hustru Margrethe Jacobsdatler var født i Ribe af præstelig Slægt. Eller al hun havde level i et lykkeligt Ægteskab i 13 Aar, 4 Maaneder og 16 Dage, vandrede Margrethe Aar 1599 den 8. November under Paakaldelse af Gud hen for at samles med de salige Sjæle i Himlen.
Hans anden Hustru, Anne Sørensdatter, · døde Aar 16 .. . ... den . ... . .


Af Begravelser har der i ældre Tid været en del i Kirken. I Koret ligger saaledes den tidligere omtalte Sognepræst, Provst over Kjær Herred, Mag. Thomas Christoffersen Galskyt begravet tilligemed sine 2 Hustruer Margrethe Jacobsdatter og Ane Sørensdatter Kier- ulf, af hvilke den sidste var en Datter af Søren Christensen Skriver, Herredsfoged i Kjær Herred. Gravstenen, der paa Siderne er prydet med Hermer og i Hjørnerne med Evangelistmærkerne, bærer en læn­gere latinsk Indskrift, hvorefter Thomas Galskyt hensov den 25. Maj 1624 i sand Erkendelse af og Tro paa Guds Søn.

Død
Familie med forældre
far
15581624
Født: 1558
Død: 25. maj 1624Hammer, Kær, Aalborg
mor
15801645
Født: omkring 1580Vester Holtet, Ajstrup, Kær, Aalborg
Død: omkring 1645Hammer, Kær, Aalborg
Ægteskab Ægteskabomkring 1600
3 år
storebror
16021639
Født: 1602Hammer, Kær, Aalborg
Død: 1639Jerslev, Jerslev, Børglum, Hjørring
2 år
storesøster
3 år
ham selv
16051678
Født: 1605Hammer, Kær, Aalborg
Død: 24. september 1678Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
11 år
lillesøster
16151665
Født: omkring 1615Hammer, Kær, Aalborg
Død: 1665Kollerup, Vester Han, Thisted
3 år
lillesøster
16171688
Født: omkring 1617Hammer, Kær, Aalborg
Død: 1688Kærup Præstegaard, Tømmerby, Vester Han, Thisted
Faders familie med Margrethe Jacobsdatter
far
15581624
Født: 1558
Død: 25. maj 1624Hammer, Kær, Aalborg
stedmor
15651599
Født: omkring 1565Ribe, Ribe, Ribe
Død: 8. november 1599Hammer, Kær, Aalborg
Ægteskab Ægteskab22. juni 1586
3 år
halvbror
15881623
Født: omkring 1588Hammer, Kær, Aalborg
Død: omkring 1623Vester Hassing, Vester Hassing, Kær, Aalborg
3 år
halvsøster
4 år
halvbror
15931663
Født: omkring 1593Hammer, Kær, Aalborg
Død: 1663Næsborg, Næsborg, Slet, Aalborg
Moders familie med Erik Nielsen
stedfar
15921658
Født: omkring 1592Flade, Horns, Hjørring
Død: 22. marts 1658Hammer, Kær, Aalborg
mor
15801645
Født: omkring 1580Vester Holtet, Ajstrup, Kær, Aalborg
Død: omkring 1645Hammer, Kær, Aalborg
Ægteskab Ægteskabomkring 1625
Familie med Kirsten Pedersdatter Kjærulf
ham selv
16051678
Født: 1605Hammer, Kær, Aalborg
Død: 24. september 1678Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
hustru
16191688
Født: 13. november 1619København, Sokkelund, København
Død: 30. november 1688Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Ægteskab Ægteskabomkring 1639
2 år
søn
16401667
Født: omkring 1640Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: 1667
3 år
søn
16421694
Født: omkring 1642Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: 1694Vester Brønderslev, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
2 år
søn
16431671
Født: omkring 1643Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: 19. september 1671Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
3 år
søn
16451688
Født: omkring 1645Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: før 1688Ebeltoft, Ebeltoft, Mols, Randers
2 år
søn
16461694
Født: omkring 1646Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: marts 1694Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
2 år
datter
16471733
Født: omkring 1647Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: 1733Vester Brønderslev, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
2 år
datter
16481719
Født: omkring 1648Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: maj 1719Vester Brønderslev, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
3 år
datter
16501703
Født: omkring 1650Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: juli 1703Vester Brønderslev, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
5 år
datter
16541709
Født: omkring 1654Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: februar 1709Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
3 år
datter
16561688
Født: omkring 1656Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: efter 10. august 1688
3 år
datter
16581727
Født: omkring 1658Kornumgaard, Vester Brønderslev, Børglum, Hjørring
Død: 1727Kærsgaard, Hellevad, Dronninglund, Hjørring
Født
Misc
Misc
Misc
Ægteskab
Misc
Misc
Misc
Navn
Død
Misc

1627-02-05094bAndersen NielsAalborgGalskøt Peder i præstegaardenHammergæld 47 dl

Misc

Peder Thomsen Galskyt kan næppe være født meget senere end 1605 og han døde paa Kornumgaard i V. Brønderslev Sogn o. 24. Septbr. 1678.2) Han var indtil o. 1Ö32 Skriver og Ridefoged over Hagenskov Slot, hvilken Stilling vel gav ham Anledning til at erhverve en Del Indsigt i juridiske Forhold, der bevirkede, at han blev en af sin Egns Forgrundsfigurer. Han kjøbte 1632 af sin Morbroder Anders Kjærulf i Holtet i Aistrup Sogn o. Halv¬ delen af Kornumgaard i V. Brønderslev Sogn, og i de efter¬ følgende Aar lykkedes det ham ogsaa at komme i Besiddelse af Resten af Gaarden, der tilhørte forskjellige Ejere, saa han ved sin Død var Eneejer af denne anselige Bondegaard, der stod for Hk. 24 Tønder, og hvortil der desuden hørte en Del Gods.3) I Aarene 1649—52 var han Fuldmægtig hos Regnskabsprovsten over Vendelbo Provsti, og fra 1653 af var han i en lang Aarrække Værge for V. Brønderslev Kirke, der i hans Tid blev restavreret og forsynet med et senere nedbrudt Taarn.
Han synes at have været en velstaaende Mand, det ses saa- ledes, at han 1640 paatog sig at bygge et Tinghus i Jerslev Herred, og at han vedblev at gjøre Udlæg for Kirken, længe efter at han var gaaet af som Værge. 1648 laante han Mogens Kaas til Nibstrup 75 Rdlr. mod Pant, og 1663 fik han Indførsel hos Jørgen Kruse til Hjermeslevgaard for 2000 Rdlr., som han
havde laant ham mod Pant i Jordegods.
Antagelig ligger han begravet i V. Brønderslev Kirke, thi i Kirkens Regnskabsbog føres der 1679 til Indtægt 20 Rdlr. for et Begravelsessted, som hans Enke havde kjøbt af Kirken. Peder Galskyt ægtede o. 1639 Kirsten Pedersdatter Kjærulf, f. i Kjøbenhavn 13. Novbr. 1619, død paa Kornumgaard 30. Novbr. 1688, begr. 7. Decbr. 1688.1) Hun var Datter af Professor ved Kjøbenhavns Universitet, senere Sognepræst i Sæby og Hallenslev, Peder Bertelsen Kjærulf i dennes 1. Ægteskab med Gjedske Helmiksdatter (Datter af Borgmester Helmik Ottesen i Malmø og Kirsten Rasmusdatter Lollik)2).
Efter sin Mands Død synes Kirsten Pedersdatter at have ladet opføre et Gravkapel paa nordre Side af V. Brønderslev Kirke, og herind er hendes Mands Kiste maaske ogsaa bleven flyttet, thi efter Skjødet skulde der være Plads til 4 store Kister; i hvert Fald henstod Kirsten Pedersdatters Kiste her tilligemed flere, indtil Kapellet blev nedbrudt ved Midten af det 19. Aar- hundrede. Peder Thomsen Galskyt og Kirsten Pedersdatter Kjærulf skal i alt have haft 18 Børn, hvoraf en Del maa være døde som unge. De mig bekjendte Børn ere følgende:

Misc

4/9 1632 Peder Tomasen Galskøt, forrige skriver og ridefoged over Hagenskov slot. Jens Nielsen, forrige foged på Østergård, på hr Søren Tomasen Galskøt, sognepræst til Jerslev med sit anneks, hans vegne gav Peder Tomasen Galskøt afkald for al hvis arv, han på hr Søren Galskøts vegne har annammet efter deres salig far, mester Tomas Christoffersen Galskøt, som boede og døde i Hammer præstegård.

Misc

1639 fik Peder Galskyt ligeledes Skjøde af Niels Baggesen paa et Hus i Brønderslev,3) og 1640 n/6 fik han Skjøde af Hans Pedersen i Attrup paa den Del af Kornumgaard, som tilhørte Hans Pedersens Hustru, Dorte Munk.4) Samme Dag fremkom Morten (Nielsen) Kjærulf i Ravnstrup paa Gjertrud Munks Vegne i Attrup og med hendes Moders og Frændes velb. Jørgen Pors’s (til Kastrup) Raad og Samtykke saa og efter hendes fri Vilje og med kongelig Tilladelse under Dato Gliickstad 4. Pebr. 1640 solgte og skjødede til Peder Galskyt hendes Part i Kornumgaard og Afayggcre.5)
Paa denne Vis var Peder Galskyt efter Haanden bleven Ejer af 20 Tdr 2 Sk. i3A Fk. Hartkorn, og Peder Munk havde altsaa kun knap 4 Tdr. Hk. af Gaarden.0)
1640 førte de Proces om den Fæsteafgift, Peder Galskyt skulde give Peder Munk af hans Part, og denne Proces fortsattes de følgende 2 Aar, baade ved Herreds- tinget og ved Landstinget.7) Efter en fornyet Strid med Peder Munk 1654 (se senere) fik Peder Galskyt endelig 2. Oktb. 1656 Skjøde af ham paa denne Del af Gaar- den, og omsider naaede Peder Galskyt saaledes sin Hensigt, at blive Eneejer af Kornumgaard, og han besad den derefter til sin Død.

Misc

Per Munk stredes med sognefolk, med folk i Aalborg og andet sted. F.eks. var han 1639 og 1642 i karambolage med sin gode ven, købmand Jens Bang i Aalborg, der var lige saa stridbar, og hos hvem han handlede, og til hvem han solgte sine fedestude; men Per klarede sig med glans.

Hans største tingtrætter var den aarlange fejde med Peder Galskjøt paa Kornumgaard, som de var fælles om, samt den endnu længere krig mod Klitgaards fæstere om fædrift og høslæt, en krig han havde arvet fra sin fader.

Om det krigstog, han den 23.juli 1640 med 31 mænd i 11 vogne foretog til Kornumgaard, fortælles i Historisk Samfunds aarbog 1953, og samme sted berettes om den morsomme vaabenstilstand, som han 5.juni 1659 afsluttede paa herredstinget med Simon Holsten paa Klitgaard. Da han blev gammel, solgte han sit selvejergods, afgik som ridefoged og fæster paa Gjettrup og købte Karl Munks gaard i Ulstedlund, hvor han levede 6-7 aar, idet han af og til forfriskede sig med en lille retssag. Han var gift med Karen Jensdatter, datter af Jens Jacobsen.

Misc

Han var formodentlig fedt omkring 1605, og da han slog sig ned her paa Egnen, underskrev han sig som >forrige Skriver og Ridefoged over Hagenskov Slot«,2) hvilket giver os et Vink om, hvorledes han havde erhvervet sig den Indsigt i juridiske Forhold, som senere kom ham tilgode og bevirkede, at han blev en af sin Egns og sin Stands Forgrundsfigurer. I Aarenc 1649— 52 var han Fuldmægtig hos Regnskabsprovsten over Vendelbo Provsti, og fra 1653 af var han i en lang Aarrække Værge for V. Brønderslev Kirke, der maaske har ham at takke for, at den 1653 fik et nyt Taarn forsynet med Spir, hvorpaa der var anbragt cn stor Fløj al forgyldt Kobber »udi en Engels Gestalt och Wælding«*)
Det er foran omtalt, at Peder Galskyt 1640 paatog sig at bygge et nyt Tinghus i Jerslev Herred, og ligeledes ses det, at han efter at være afgaaet som Kirkeværge vedblivende gjorde Udlæg for Kirken, samt at han 1667 gav den to store Voxlys for sin Sons Begravelse; han har vel derfor været cn ret bemidlet Mand, hvilken Antagelse yderligere bestyrkes saavel af den Omstændighed, at han kunde indlade sig paa Kjøbet af Kornum- gaard, som ogsaa af, at han f. Ex. 1648 laante Mogens Kaas til Nibstrup 75 Rigsdaler, hvorfor han fik et Bol i Svennum i Jerslev Herred i Pant.l 2) 15. Oktober 1663 fik han ved Jerslev Herredsting som Fuldmægtig for Højesteretsassessor Villum Lange Dom over Jørgen Kruse til Hjermeslevgaard angaaende Tilbagebetaling af nogle Penge, som Jørgen Kruse havde laant af Asmild Kloster Kirke; naar Jørgen Kruse 3 Dage senere af hændende sin Panteret i ‘/s Kornumgaard til Peder Galskyt, ligger det nær at antage, at denne forarmede Herremand ogsaa tyede til Selvejerbonden paa Kornumgaard, naar det kneb; ja 1663 fik Peder Galskyt endog ved Laurids Lunov til Overklit og Rikard Munk til Hassinggaard Indførsel hos Jørgen Kruse for 2000 Daler, som han havde laant mod Pant i Jordegods.3) Peder Galskyt døde o. 24. Scptbr. 16784) og blev begravet i V. Brønderslev Kirke, hvilket fremgaar af Kirkens Regnskabsbog, hvor der for Aaret 1679 noteres: »Nok føres fil Indtægt for et Begravelses- sted, som Kirsten Pedersdatter af høje Øvrighed er tillladt, som Skjødet dcrpaa udgiven vidtløftigcn forklarer, Penge 20 Rdlr.« Hans Hustru, som han ægtede o. 1659, var Kirsten Pedersdatter Kjærulf, født i Kjøbenhavn 13. Novbr. 1619, død paa Kornumgaard 30. Novbr. 168S,1) begr 7. Decbr. 1688, Datter af Professor ved Universitetet, senere Sognepræst i Sæby-Hallenslcv Peder Bertelsen Kjærulf og Gjedske Helmiksdatter.1 2)