Jens Andersen Mørk, 15851662 (77 år)

Navn
Jens Andersen /Mørk/
Fornavne
Jens Andersen
Efternavn
Mørk
Navn
Jens /Mørk/
Fornavne
Jens
Efternavn
Mørk
Navn
Jens Andersen /Mørch/
Fornavne
Jens Andersen
Efternavn
Mørch
Født
Forældres ægteskab
Halvsøsters fødsel
Halvbrors fødsel
Mors død
Halvsøsters fødsel
Halvbrors fødsel
Halvsøsters fødsel
Halvsøsters fødsel
Ægteskab
før 1610 (25 år)
Datters fødsel
Søns fødsel
Brors dødsfald
Fars død
Halvsøsters dødsfald
Halvsøsters dødsfald
Datters fødsel
Søns fødsel
Misc
13. januar 1631 (46 år)
Note: 13/1 1631 Jerslev Herreds Tingbger 1631 - 1688 (BN%KNP)

13/1 1631 Jerslev Herreds Tingbger 1631 - 1688 (BN%KNP)
** Jens Mørk i Bjørum på Mogens Kåses vegne fremlægger en fortegnelse fra Peder Pedersen forrige foged på Kølskegård over hans gods og formue og tilgodehavende. fortegn opregn

Misc
13. januar 1631 (46 år)
Note: 13/1 1631 Jens Mørk i Bjørum fremlagde Peder Pedersen forrige foged på Kølskegård Simon Nielsen i Hallund og Christen Simonsen Bodder, som boede i Ørumholts mark, deres skriftlige bekendelse om mordet på Maren Prip. Simon Møller havde på Peder Pedersens befaling sørget for at Maren Prip var i møllen, hvor de om aftenen ville tage livet af hende de havde tilbudt at bære hendes klædebylt for hende til Linderup og da de kom til Solbjerg på Hallund hede, havde Christen Bodder kastet en strikke om halsen på hende, men da han ikke var hende mægtig, havde Peder Pedersen hjulpet ham med at kvæle hende, hvorefter de havde begravet hende. de havde tidligere aftalt mordet, idet de ikke kunne forliges med hende og Peder Pedersen frygtede, at de skulle miste deres gods og formue, idet hun havde truet med at indgive klagemål over dem til fjenderne
Misc
23. august 1631 (46 år)
Note: 23/8 1631 ** Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne 3. ting med høringsdele havde tiltale til Laurids Svendsen i Rottrup, Christen Svendsen sst med flere, for de har nedbrudt velb Sofie Høgs lukker om hendes eng.
Misc
Note: 13/12 1631 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted havde stævnet Svend Svendsen i Sulsted for dom, anlangende femtals rug 1 trave, som han havde indført i hans lade i fjendernes tid, hvortil Svend Svendsen berettet, at han ikke havde undt ham lov til at lægge samme korn i hans hus, og dersom han havde lagt noget af hans rug i hans lade, havde fjenderne borttaget og ødet, som han ville bevise. af slig årsag er samme sag opsat 8 dage.
Misc
Note: 13/12 1631 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne lod fordele efterskrevne velb jomfru Sofie Høgs tjenere her i herredet efter restants lydelse for år 1630 og 1631.
Misc
Note: 13/12 1631 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne, dom belangende Jens Madsen i Grindsted, eftersom sagen 29/11 sidst forleden blev opsat til i dag, da efterdi befindes Jens Madsen har været jomfru Sofie Høgs betroede skovfoged over hendes endels skove, og adskillige træer er hugget i samme skove, da bør han udvise hvem, som samme skovhug gjort har, eller og selv derfor at stande til rette
Misc
Note: 20/12 1631 Simon Lauridsen i vester Halne. Jens Mørk i Bjørum svor, det Jens Tomasen i Torpet blev Simon Lauridsen 18 skæpper byg skyldig i fjendernes tid, den tid de 8 stude blev udlagt af sognet.
Misc
17. januar 1632 (47 år)
Note: 17/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted. Niels Pedersen i Sulsted vidnede, at hans far Peder Nielsen førte 5 læs rug og 1 trave til Svend Svendsens i Sulsted og lagde det i hans lade i fjendernes tid, og samme rug blev aftærsket og blev fortæret af hans soldater, kone or børn.

17/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted. Niels Pedersen i Sulsted vidnede, at hans far Peder Nielsen førte 5 læs rug og 1 trave til Svend Svendsens i Sulsted og lagde det i hans lade i fjendernes tid, og samme rug blev aftærsket og blev fortæret af hans soldater, kone or børn.

17/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted havde stævnet Svend Svendsen i Sulsted for dom, anlangende fem læs rug og 1 trave, han har lagt i forvaring i Svend Svendsens lade i fjendernes tid, som nu er omvidnet, om han ikke det bør at betale, så mødte Svend Svendsen og bød sig imod ham i rette, benægtet, men dog ikke ved sin ed, det fornævnte korn aldrig er kommen ham til gavn eller bedste. på hans begæring er samme sag opsat 8 dage.

Misc
24. januar 1632 (47 år)
Note: 24/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Jens Høg til Vang hans vegne havde stævnet Peder Nielsen i nør Halne for vurdering at afsige. vurderingsmænd vidnede, at de var i Peder Nielsens gård i nør Halne og der udvurderet til hans husbond velb Jens Høg hvis, han ham pligtig var efter restants lydelse og doms indhold, og da udvurderet de efterskrevne køer og rugagre.
Misc
24. januar 1632 (47 år)
Note: 24/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted. dom belangende Svend Svendsen i Sulsted, eftersom sagen 17/1 findes opsat til i dag. efterdi bevises med tingsvidne, at samme korn skal være fortæret af Svend Svendsens soldater, hustru og børn ---- her nu bevises med andet tingsvidne, det Peder Nielsens egne soldater skal ladet aftærske samme rug, som lå i Svend Svendsens lade og bragt det til Peder Nielsens, hvilke vidner synes tvært imod hverandre, da vidste jeg ikke om samme tvist at kunne dømme, førend fornævnte vidner bliver påkendt.
Misc
28. februar 1632 (47 år)
Note: 28/2 1632 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds tjener Anne Lauridsdatter på Gøl hendes vegne. Jørgen Johansen på Gøl og Søren Pedersen sst vidnede, at på fastelavns søndag sidst forleden var de i Hoven til Morten Olufsens og da så et brunt øg, og samme øg blev Anne Lauridsdatter, salig Peder Andersens hustru, fratagen i fjendernes tid, og siden fjendernes tid kom samme øg hjem til Peder Andersens med et føl, og er samme øg nu i Morten Olufsens værge i Hoven, og Anders Rasmussen i Vodskov på sin husbonds tjener Morten Olufsens vegne formente, han skulle vel få hjemmel nok til samme øg.
Misc
10. april 1632 (47 år)
Note: 10/4 1632 ** Jens Hansen på Vang på sin husbonds vegne, Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne, Svend Pedersen i Lunderager på sin husbonds vegne. dom belangende Niels Lauridsen i Sulsted, Christen Ibsen, Niels Olufsen sst, Mads Lauridsen og deres medbrødre, menige lodsejeres tjenere til Langelund skov, eftersom sagen 20/2 findes opsat til i dag. så og efterdi samme skov altid har ligget til Sulsted by og omliggende grander, og ikke befindes nogen andre at have lod og del deri, og recessen formelder i 30. kapitel, findes skove, som flere end én lodsejer er til, og er de ikke skiftet, skal slige skove efter denne dag være i fred og hegne, og intet hugges deri, enten af lodsejere eller andre, førend samme skov bliver skiftet og delt, så enhver kunne vide, hvor sin lod kunne falde, og ikke befindes nogen skifte gangen på samme skov, da vidste jeg ikke ---- at sige, end fornævnte mænd jo bør at udvise, hvem samme skov så til upligt forhugget har.
Misc
17. april 1632 (47 år)
Note: 17/4 1632 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne havde stævnet Laurids Nielsen i vester Hassing for syn, vidne og klage.
Misc
26. juni 1632 (47 år)
Note: 26/6 1632 Jens Mørk i Bjørum på Jens Hansens vegne ---- havde rug, byg og havre med sig og tilbød frøgæld, om nogen havde ført sæd i velb Jens Høgs tjeneres jord, i Kær herred liggende.

26/6 1632 Jens Mørk i Bjørum på Jens Hansens vegne ---- havde rug, byg og havre med sig og tilbød frøgæld, om nogen havde ført sæd i velb Jens Høgs tjeneres jord, i Kær herred liggende.

Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne havde stævnet Jens Lauridsen i Grindsted for dom, anlangende at han ikke har gjort sin ægt og arbejde med pløjning, harven og anden godsets arbejde, som han er tilbudt at skulle gøre. sagen er opsat 8 dage.

Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne havde rug, byg og havre med sig og tilbød frøgæld, om nogen havde sået sæd i sin husbonds tjeneres jord, liggende til ----.

Misc
3. juli 1632 (47 år)
Note: 3/7 1632 Jens Mørk i Bjørum på velb Jens Høgs vegne havde stævnet Jens Villumsen og Jens Jensen for synsmænd at tage af tinge til at syne noget ----, som skal findes indpløjet i velb Jens Høgs tjeneres jord til de gårde, de iboer, hvortil de berettede, at de ikke vidste andet, end samme jord jo lå til deres gårde.
Søns dødsfald
Brors dødsfald
efter 1638 (53 år)
Halvsøsters dødsfald
Søns ægteskab
Datters ægteskab
Halvbrors dødsfald
Halvsøsters dødsfald
Misc
Note: Jens Andersen Mørk var ejer af Bjørum i Vadum sogn fra o. 1645 til sin død i 1662. Halvdelen af gården blev samme år solgt til Eiler Holck til Elkjær, og hustruen Mette Pedersdatter må have beholdt den anden part (CK49). Hun må have solgt den anden halvpart inden1683, idet ejeren i Matriklen 1688 var Eiler Holck og brugeren/fæsteren Rasmus Rasmussen, der havde efterfulgt Jens Andersen Mørks enke.
Død
Familie med forældre
far
mor
Ægteskab Ægteskabfør 1575
1 år
storebror
15751610
Født: omkring 1575Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Død: efter 1610Trondheim, Norge
6 år
storebror
15801638
Født: omkring 1580Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Død: efter 1638
6 år
ham selv
15851662
Født: omkring 1585Bundgaard, Hvorup, Kær, Aalborg
Død: omkring 1662Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Faders familie med Karen Sørensdatter
far
stedmor
Ægteskab Ægteskabomkring 1590
2 år
halvsøster
15911620
Født: omkring 1591Bundgaard, Hvorup, Kær, Aalborg
Død: efter 1620Toftegaard, Sulsted, Ajstrup, Kær, Aalborg
2 år
halvbror
15921673
Født: omkring 1592Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Død: januar 1673Vester Hebbelstrup, Hallund, Dronninglund, Hjørring
4 år
halvsøster
15951620
Født: omkring 1595Bundgaard, Hvorup, Kær, Aalborg
Død: efter 1620Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
3 år
halvbror
2 år
halvsøster
15981661
Født: omkring 1598Bundgaard, Hvorup, Kær, Aalborg
Død: før 1661Sindholt, Ajstrup, Kær, Aalborg
3 år
halvsøster
16001640
Født: omkring 1600Bundgaard, Hvorup, Kær, Aalborg
Død: efter 1640Hassinggård, Vester Hassing, Kær, Aalborg
Familie med Mette Pedersdatter
ham selv
15851662
Født: omkring 1585Bundgaard, Hvorup, Kær, Aalborg
Død: omkring 1662Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
hustru
15901683
Født: før 1590
Død: før 1683Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Ægteskab Ægteskabfør 1610
1 år
datter
16101682
Født: omkring 1610Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Død: 1. august 1682Nørre Sundby, Nørre Sundby, Kær, Aalborg
1 år
søn
16101632
Født: omkring 1610Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Død: efter 3. juli 1632
16 år
datter
16251706
Født: omkring 1625Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Død: 1706Torpet, Hvorup, Kær, Aalborg
1 år
søn
16251682
Født: omkring 1625Bjørum, Vadum, Kær, Aalborg
Død: før 26. august 1682Bundgaard, Vester Halne, Vadum, Kær, Aalborg
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc
Misc

13/1 1631 Jerslev Herreds Tingbger 1631 - 1688 (BN%KNP)
** Jens Mørk i Bjørum på Mogens Kåses vegne fremlægger en fortegnelse fra Peder Pedersen forrige foged på Kølskegård over hans gods og formue og tilgodehavende. fortegn opregn

Misc

13/1 1631 Jens Mørk i Bjørum fremlagde Peder Pedersen forrige foged på Kølskegård Simon Nielsen i Hallund og Christen Simonsen Bodder, som boede i Ørumholts mark, deres skriftlige bekendelse om mordet på Maren Prip. Simon Møller havde på Peder Pedersens befaling sørget for at Maren Prip var i møllen, hvor de om aftenen ville tage livet af hende de havde tilbudt at bære hendes klædebylt for hende til Linderup og da de kom til Solbjerg på Hallund hede, havde Christen Bodder kastet en strikke om halsen på hende, men da han ikke var hende mægtig, havde Peder Pedersen hjulpet ham med at kvæle hende, hvorefter de havde begravet hende. de havde tidligere aftalt mordet, idet de ikke kunne forliges med hende og Peder Pedersen frygtede, at de skulle miste deres gods og formue, idet hun havde truet med at indgive klagemål over dem til fjenderne

Misc

23/8 1631 ** Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne 3. ting med høringsdele havde tiltale til Laurids Svendsen i Rottrup, Christen Svendsen sst med flere, for de har nedbrudt velb Sofie Høgs lukker om hendes eng.

Misc

13/12 1631 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted havde stævnet Svend Svendsen i Sulsted for dom, anlangende femtals rug 1 trave, som han havde indført i hans lade i fjendernes tid, hvortil Svend Svendsen berettet, at han ikke havde undt ham lov til at lægge samme korn i hans hus, og dersom han havde lagt noget af hans rug i hans lade, havde fjenderne borttaget og ødet, som han ville bevise. af slig årsag er samme sag opsat 8 dage.

Misc

13/12 1631 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne lod fordele efterskrevne velb jomfru Sofie Høgs tjenere her i herredet efter restants lydelse for år 1630 og 1631.

Misc

13/12 1631 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne, dom belangende Jens Madsen i Grindsted, eftersom sagen 29/11 sidst forleden blev opsat til i dag, da efterdi befindes Jens Madsen har været jomfru Sofie Høgs betroede skovfoged over hendes endels skove, og adskillige træer er hugget i samme skove, da bør han udvise hvem, som samme skovhug gjort har, eller og selv derfor at stande til rette

Misc

20/12 1631 Simon Lauridsen i vester Halne. Jens Mørk i Bjørum svor, det Jens Tomasen i Torpet blev Simon Lauridsen 18 skæpper byg skyldig i fjendernes tid, den tid de 8 stude blev udlagt af sognet.

Misc

17/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted. Niels Pedersen i Sulsted vidnede, at hans far Peder Nielsen førte 5 læs rug og 1 trave til Svend Svendsens i Sulsted og lagde det i hans lade i fjendernes tid, og samme rug blev aftærsket og blev fortæret af hans soldater, kone or børn.

17/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted havde stævnet Svend Svendsen i Sulsted for dom, anlangende fem læs rug og 1 trave, han har lagt i forvaring i Svend Svendsens lade i fjendernes tid, som nu er omvidnet, om han ikke det bør at betale, så mødte Svend Svendsen og bød sig imod ham i rette, benægtet, men dog ikke ved sin ed, det fornævnte korn aldrig er kommen ham til gavn eller bedste. på hans begæring er samme sag opsat 8 dage.

Misc

24/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Jens Høg til Vang hans vegne havde stævnet Peder Nielsen i nør Halne for vurdering at afsige. vurderingsmænd vidnede, at de var i Peder Nielsens gård i nør Halne og der udvurderet til hans husbond velb Jens Høg hvis, han ham pligtig var efter restants lydelse og doms indhold, og da udvurderet de efterskrevne køer og rugagre.

Misc

24/1 1632 Jens Mørk i Bjørum på Peder Nielsens vegne i Sulsted. dom belangende Svend Svendsen i Sulsted, eftersom sagen 17/1 findes opsat til i dag. efterdi bevises med tingsvidne, at samme korn skal være fortæret af Svend Svendsens soldater, hustru og børn ---- her nu bevises med andet tingsvidne, det Peder Nielsens egne soldater skal ladet aftærske samme rug, som lå i Svend Svendsens lade og bragt det til Peder Nielsens, hvilke vidner synes tvært imod hverandre, da vidste jeg ikke om samme tvist at kunne dømme, førend fornævnte vidner bliver påkendt.

Misc

28/2 1632 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds tjener Anne Lauridsdatter på Gøl hendes vegne. Jørgen Johansen på Gøl og Søren Pedersen sst vidnede, at på fastelavns søndag sidst forleden var de i Hoven til Morten Olufsens og da så et brunt øg, og samme øg blev Anne Lauridsdatter, salig Peder Andersens hustru, fratagen i fjendernes tid, og siden fjendernes tid kom samme øg hjem til Peder Andersens med et føl, og er samme øg nu i Morten Olufsens værge i Hoven, og Anders Rasmussen i Vodskov på sin husbonds tjener Morten Olufsens vegne formente, han skulle vel få hjemmel nok til samme øg.

Misc

10/4 1632 ** Jens Hansen på Vang på sin husbonds vegne, Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne, Svend Pedersen i Lunderager på sin husbonds vegne. dom belangende Niels Lauridsen i Sulsted, Christen Ibsen, Niels Olufsen sst, Mads Lauridsen og deres medbrødre, menige lodsejeres tjenere til Langelund skov, eftersom sagen 20/2 findes opsat til i dag. så og efterdi samme skov altid har ligget til Sulsted by og omliggende grander, og ikke befindes nogen andre at have lod og del deri, og recessen formelder i 30. kapitel, findes skove, som flere end én lodsejer er til, og er de ikke skiftet, skal slige skove efter denne dag være i fred og hegne, og intet hugges deri, enten af lodsejere eller andre, førend samme skov bliver skiftet og delt, så enhver kunne vide, hvor sin lod kunne falde, og ikke befindes nogen skifte gangen på samme skov, da vidste jeg ikke ---- at sige, end fornævnte mænd jo bør at udvise, hvem samme skov så til upligt forhugget har.

Misc

17/4 1632 Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne havde stævnet Laurids Nielsen i vester Hassing for syn, vidne og klage.

Misc

26/6 1632 Jens Mørk i Bjørum på Jens Hansens vegne ---- havde rug, byg og havre med sig og tilbød frøgæld, om nogen havde ført sæd i velb Jens Høgs tjeneres jord, i Kær herred liggende.

Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne havde stævnet Jens Lauridsen i Grindsted for dom, anlangende at han ikke har gjort sin ægt og arbejde med pløjning, harven og anden godsets arbejde, som han er tilbudt at skulle gøre. sagen er opsat 8 dage.

Jens Mørk i Bjørum på sin husbonds vegne havde rug, byg og havre med sig og tilbød frøgæld, om nogen havde sået sæd i sin husbonds tjeneres jord, liggende til ----.

Misc

3/7 1632 Jens Mørk i Bjørum på velb Jens Høgs vegne havde stævnet Jens Villumsen og Jens Jensen for synsmænd at tage af tinge til at syne noget ----, som skal findes indpløjet i velb Jens Høgs tjeneres jord til de gårde, de iboer, hvortil de berettede, at de ikke vidste andet, end samme jord jo lå til deres gårde.

Misc

Jens Andersen Mørk var ejer af Bjørum i Vadum sogn fra o. 1645 til sin død i 1662. Halvdelen af gården blev samme år solgt til Eiler Holck til Elkjær, og hustruen Mette Pedersdatter må have beholdt den anden part (CK49). Hun må have solgt den anden halvpart inden1683, idet ejeren i Matriklen 1688 var Eiler Holck og brugeren/fæsteren Rasmus Rasmussen, der havde efterfulgt Jens Andersen Mørks enke.