Lars Pedersen Smed + Maren Jensdatter

3 børn
16331670
Født: omkring 1633Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
Død: omkring 1670Vester Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
16341699
Født: 1634Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
Død: 1699Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
16371660
Født: omkring 1637Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
Død: efter 1660Stærgaarden, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
15951655
Født: omkring 1595Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
Død: omkring 1655Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
15601631
Født: omkring 1560
Død: efter 3. maj 1631Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg
16101655
Født: omkring 1610
Død: efter 1655Øster Abildgaard, Sulsted, Sulsted, Kær, Aalborg

Fakta og hændelser

Ægteskab
omkring 1632
Misc
Note: Lars’ Kone hed, som før sagt, Maren Jens­datter: hun var Søster til Morten Jensen i Dall.

Lars’ Kone hed, som før sagt, Maren Jens­datter: hun var Søster til Morten Jensen i Dall.
Deres Ægteskab synes i de første Aar at have været lidt stormfuldt; thi i 1635 stak Maren af fra Hjemmet og tog Ophold hos Broderen i Dall, hvor hun forblev 3—4 Aar. Herom beretter Tingbogen:
Den 13/3 1638 »— bestod Jens Lauridsen i Sul­sted og Jens Sørensen ibidem, at de nu paa Søndag sidst forleden var 14 Dage var i Dall, og der mundt- ligen stævnede Maren Jensdatter hid til Tinget i Dag«.
Og 12 gode Mænd af Horsens, Ajstrup og Sulsted vidnede, at det var dem vitterligt, at Laurs Pedersens Hustru var bortdraget fra ham og havde ham ilde forladt for 3 Aar siden, og de formente ikke, at han havde givet hende Aarsag dertil.
De 12 Mænd vidnede ligeledes, at Lars havde forholdt sig imod hende, som en ærlig Ægtemand bør — »ilige Maade at forskrevne Laurs Pedersen, siden hun drog fra ham, haver han skikket sig som en ærlig Dannemand bør og vel anstaar — og ikke i den Midlertid »beblendt« sig med nogen andre Quindepersoner med nogen Samquem — det de afviste i nogen Maade.«
Den 3o/io 1638 vidnede Niels Iversen og Jens An­dersen, at de 8 Dage før St. Hans havde været i Dail hos Maren Jensdatter og spurgt, om hun vilde kom­me til ham og være hos ham [Lars Pedersen].
Han havde sin Hus og Hjem at sætte hende udi, og han skulde handle med hende som en ærlig Mand egner og bør og vel anses — og som han vil for­svare for sin Gud i Himlen og sig være bekendt.«
Samme Dag vidnede Søren Jensen og Jens Chri­stensen i Sulsted, at de paa Søndag sidst forleden var 3 Uger var i Dall og stævnede Maren — og da sva­rede Maren, »at hun vilde lade Djævelen komme til forskrevne Lars Pedersen efter denne Dag«.
Grunden til Uoverensstemmelsen var vist Utroskab fra Lars’ Side; thi de 12 Mænds Erklæring om »Qnindepersonerne« er jo noget ulden.